BiH večeras protiv Grčke, premijerni nastup izbornika Čoline

Seniorska muška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras od 18 sati i 15 minuta gostuje selekciji Grčke u prvom susretu doigravanja za Svjetsko prvenstvo 2023. godine.

Bit će ovo 13. susret Zmajeva i Grčke, a dosada je bh. tim ostvario sedam pobjeda, dok su Grci slavili pet puta.

Prvi put je BiH protiv Grčke igrals 1999. godine, a upisan je poraz na domaćem terenu sa 25:29, dok je revanš Grčka dobila službenim rezultatom 10:0. U kvalifikacijama za Euro 2002. pobijeda bh. ekipe na domaćem terenu s 29:19, a u gostima poraz s 21:29. I za SP 2003. BiH je bila u skupini s Grcima, a oni su slavili na svom terenu sa 23:21, dok je u BiH bilo 31:26. U kvalifikacijama za SP 2007. pobjeda protiv Grčku u Visokom s 28:27, a onda u Kilkisu poraz rezultatom 28:31. Na naredne mečeve sa Grcima čekali smo do 2012, a igralo se u kvalifikacijama za SP 2013. U Goraždu bh. momčad slavi rezultatom 31:29, a u Thessalonikiju je bilo 23:22 za naš bh. tim. U play-offu za kvalifikacije za Euro 2016. pobjeda i u gostima s 28:23, a potom s 27:22 u Cazinu.

Večerašnji susret bit će debitantski za novog izbornika bh. nacionalnog tima Tonija Čolinu, koji je prethodnu godinu dana bio član stožera Ivice Obrvana, a uspješno je u svojoj trenerskoj karijeri vodio Konjuh, te Izviđač, s kojim je prošle sezone osvojio titulu prvaks BiH.

Izborniku Čolini na raspolaganju su večeras Benjamin Burić, Admir Ahmetašević, Nebojša Bojić, Alen Ovčina, Adi Mehmedčehajić, Dino Hamidović, Marin Vegar, Mirko Herceg, Milan Vukšić, Marko Lukić, Marko Davidović, Damir Kadrić, Stjepan Jozinović, Ibrahim Haseljić, Luka Perić, Dragan Šoljić, Elmir Građan, Amir Muhović.

Konačan sastav bit će određen pred samu utakmicu.

Susret između Grčke i BiH igra se večeras od 18 sati i 15 minuta uz direktan prijenos na BHT1. Pravdu na ovom susretu će dijeliti francuski arbitri Stevann Pichon i Laurent Reveret, a delegat je Vladimir Rancik iz Slovačke.