Logo
Ispiši ovu stranicu

Građani BiH štede za veću kupovinu, odlazak na odmor ili za teška vremena

Građani BiH štede za veću kupovinu, odlazak na odmor ili za teška vremena

Vrijednost depozita stanovništva u domaćoj valuti u Bosni i Hercegovini prvi put je veća od depozita u stranoj valuti, što ukazuje na rast povjerenja u domaću valutu i oporavak štednje u BiH, javlja Anadolija.

Središnja banka Bosne i Hercegovine (SBBiH) i ove godine, raznim aktivnostima, promoviše važnost štednje te posjetama učenika osnovnih i srednjih škola, obilježava 31. listopad – Svjetski dan štednje.

Depoziti u bh. valuti veći od depozita u stranim valutama U druženjima s učenicima osnovnih škola “Isak Samokovlija” i “Kovačići” iz Sarajeva i Srednje ugostiteljsko-turističke škole i Srednje poslovno-komercijalne i trgovačke škole Sarajevo, SBBiH je edukativnim aktivnostima nastojala podići svijest mlađih o potrebi i značaju štednje. I ovaj vid obilježavanja Svjetskog dana štednje, sastavni je dio financijske edukacije koju SBBiH posljednjih godina provodi s ciljem jačanja financijske inkluzije na način odgovornog upravljanja financijama za dobrobit ekonomskoga razvoja i rasta Bosne i Hercegovine.

Prema posljednjim raspoloživim podacima SBBiH, na kraju rujna 2022. godine ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u BiH iznosili su 14,22 milijarde KM.

Na godišnjoj osnovi, depoziti stanovništva na kraju rujna bilježe pad od 271,8 milijuna KM ili 1,9 posto, što je, prvenstveno, posljedica povlačenja depozita i neizvjesnosti zbog rata u Ukrajini u periodu od ožujka do svibnja, da bi nakon toga došlo do ponovnog porasta depozita. Uočava se promjena preferencije u pogledu likvidnosti, jer građani značajno povećavaju svoja držanja u depozitima koji su visoko likvidni i raspoloživi u kratkom roku (transakcijski depoziti rastu za 10,7 posto), dok se kod oročenih i štednih depozita bilježi pad od 13,8 posto.

Promatrano prema ročnoj strukturi, oročeni i štedni depoziti na kraju rujna 2022. godine iznose 4,70 milijardi KM ili 33,1 posto ukupnih depozita stanovništva, od toga kratkoročni depoziti čine 356 miliona KM (7,6 posto), a dugoročni 4,35 milijardi KM (92,4 posto). Transakcijski računi i depoziti po viđenju iznose 9,52 milijarde KM i čine 66,9 posto ukupnih depozita stanovništva, od toga transakcijski računi iznose 5,72 milijarde KM, a depoziti po viđenju 3,80 milijardi KM.

Veća kupovina, odlazak na odmor ili rezerva za teška vremena

U pogledu valutne strukture, nedavno je došlo do bitne promjene koja se ogleda u tome da su ukupni depoziti u domaćoj valuti prevazišli ukupne depozite u stranim valutama.

Depoziti u domaćoj valuti su dostigli iznos od 7,29 milijardi KM što čini 51,3 posto učešća, dok depoziti u eurima i u KM sa valutnom klauzulom vezanom za euro valutu iznose 6,26 milijardi KM ili 44 posto. Štednja u ostalim stranim valutama je vrlo skromna i iznosi 674 milijuna KM ili 4,7 posto učešća. Većina građana vjeruje da je štednja važna, ali manji broj je u mogućnosti da redovno odvaja novac na mjesečnom nivou, naročito danas kada inflacija smanjuje kupovnu moć.

Stanovnici BiH štede novac kako bi stvorili rezerve za teže periode koji mogu doći, a jedan dio to čini kako bi financirali veće kupovine ili odlaske na odmor. Domaće depozitne institucije pružaju sigurno utočište za domaće štediše, a regulatorne javne institucije pažljivo nadgledaju njihov rad da bi osigurale da se sa štednjom građana upravlja na propisan i siguran način.

Depoziti građana predstavljaju glavni izvor finansiranja za domaće banke i imaju daleko najveće učešće od 49,6 posto u ukupnim depozitima kod komercijalnih banaka i njihovoj zaštiti se posvećuje velika pažnja od svih uključenih institucija.

Sva prava pridržana © www.iks-portal.info 2019. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača!